Kошничка

Kошничка

Категории на производи

Kошничка

Блог

Хумус – Зошто е најдобар намаз во светот?

Хумус или намаз од наут, е еден од најпознатите специјалитети на Блискиот исток. Обично се прави со мешање наут познат како леблебија, маслиново масло, лимон, лук и паста од сусам (таан). Тој е неверојатно вкусен и полн со хранливи материи и токму поради составот е поврзан со многу здравствени и

Протеински производи – карактеристики и придобивки

Како што е познато, протеините, мастите и јаглехидратите се три главни компоненти од човековата исхрана. Тие играат мошне важна улога во метаболичките процеси, виталните функции на нашето тело и изградбата на нови клетки. Создавањето на нови клетки и обновувањето на оштетените ткива во човечкото тело не е можно без присуство

Здрав појадок – 5 забавни рецепти!

За да го разбудите апетитот наутро, треба да знаете да подготвите брз и вкусен здрав појадок, а со нашите предлози не само што ќе подготвите здрав и вкусен појадок, туку и неизмерно ќе се забавувате. Ќе можете совршено да се справите со утринските дилеми подготвувајќи нови кулинарски ремек дела, кои

Како да подготвите највкусна туршија?

Туршијата е традиционална македонска зимница која ја приготвуваме секоја есен. Постојат многу начини како може да приготвите туршија од голем број на зеленчуци кои ги има на нашето поднебје. Туршијата се приготвува во многу земји, но е особено карактеристична за земјите од Балканскиот Полуостров и Блискиот Исток. Примарната цел за

Брусница – кралица на антиоксидансите и витамините

Луѓето уште од далечното минато ја користеле брусницата како храна и обојувач, а благодарение на многубројните корисни материи кои ги содржи во својот состав, го истакнала и своето благотворно дејство врз човечкиот организам, при што брусницата била користена и како лек. Бидејќи се покажала како супер храна која го штити

9 најпознати типови на сирења и кашкавали

Сирењето е млечен производ кој доаѓа во стотици различни текстури и вкусови. Се произведува со додавање бактерии во млекото од разни фармски животни, со негово понатамошно зреење или преработка на цврстите делови од млекото. Сирење се произведува насекаде во светот во најразлични вкусови и форми. Тоа се состои од млечни

Смокви – сè што треба да знаете за нив

Смоквите се уникатно овошје исполнети со стотици ситни семиња и имаат виолетова или зелена кора за јадење. Внатрешноста на свежите смокви е розова и има благ, сладок вкус. Иако сувите смокви се достапни во текот на целата година, нема ништо како уникатниот вкус и текстура на свежите смокви. Смоквите не

Генерално есенско чистење на домот

Летото заврши и време е да го подготвиме домот за зимата која доаѓа. Во продолжение се неколку активности што е пожелно да ги вклучиме во есенското чистење на домот, за да уживаме во пријатен и чист дом во периодот што следи. Чистење на простории Во студените месеци од годината стандардно

Традиционални рецепти за ајвар

Официјално започна сезоната за подготовка на зимница во нашата земја. Едно од најомилените традиционални јадења и претставник на зимницата е токму ајварот. Ајвар претставува јадење направено во најголем дел од црвени пиперки и други додатоци. Ајварот кој е приготвен во домаќинствата по традиционални рецепти што се правеле генерации наназад е

Како да се зајакне имунитетот на почетокот на школската година

Децата преку својата игра и во секојдневните активности се во постојан контакт со бактерии, вируси и најразлични материи, кои можат негативно да делуваат на нивното здравје и на имунитетот. Дополнително се изложени на загадувањето, особено во поголемите градови, што значително го влошува имунитетот. За да се справат и да останат

Грозје за долг и здрав живот

Грозјето е едно од најстарите растителни култури што се одгледуваат веќе неколку илјади години. Тоа спаѓа во групата на бобесто овошје, заедно со боровинките, аронијата, капинките и други. A виното како пијалок се споменува илјадници години наназад. Се верува дека постојат речиси 5000 сорти грозје во светот. За да се

10 намирници кои се најдобар извор на железо

Железото е минерал кој извршува неколку важни функции, од кои главна е да го пренесува кислородот низ нашето тело и да учество во изградба на црвените крвни зрнца. Овој минерал е есенцијален за добро здравје, затоа мора да ги задоволуваме потребите што нашето тело ги има за истиот. Препорачана доза

5 идеи за вкуснa салатa

Овој период од годината е особено погоден за свежи, лесни и здрави оброци. Во овој блог ви нудиме 5 рецепти за салата кои може да ги јадете како оброк, закуска или како прилог со други јадења. Исклучително хранлива салата е идеална за летниот период и треба да е застапенa барем

Сангрија – идеален коктел за летните ноќи

Сангрија е празничен, овошен и свеж коктел кој начесто се конзумира во лето. Тоа е совршен спој на свежо овошје и алкохол и доста често се комбинира со шпански предјадења или мексиканска храна. Сангрија е еден од најпопуларните пијалоци во шпанската и португалската традиција. Обично се служи во барови, ресторани

Лубеница – слатко летно задоволство

Со доаѓањето на летото доаѓа ново сезонско овошје – лубеница. Нема повкусно овошје и овошје што подобро ја гаси жедта во жешките летни денови од лубеница. Иако велиме дека лубеницата е „овошје“, таа всушност е зеленчук од фамилијата на тиквата и тиквицата. Таа е со топчеста или долгнавеста форма. Има

Неверојатни здравствени придобивки од нектарини

Нектарини се вид на праски со мазна и сјајна кора. Нивниот вкус е многу сличен со оној на праските, но сепак постои разлика во хранливите материи што ги содржат. Нектарините, како и праските, потекнуваат од Кина од пред повеќе од 2.000 години, земја што придонесува за 58% од глобалното производство.

Рецепти за вкусен домашен сладолед

Летото и високите температури се тука. Не ни преостанува ништо друго освен да правиме планови за летениот одмор и да се разладуваме со вкусен домашен сладолед. Без разлика дали сте љубител на обичниот ванила вкус или претпочитате мешавини од вкусови, има една работа за која веројатно сите можеме да се

Како до исончан тен на кожата, без изгореници

Сите сакаме убав исончан тен на кожата во текот на летниот период, но сончањето може видно да ја оштети вашата кожа. Луѓето често сакаат да знаат како брзо да добијат исончан тен на кожата, без да ја оштетат. Во таа насока треба да се разгледаат неколку аспекти на овој процес,

Саси вода – освежителен напиток за здраво слабеење

Саси вода е комбинација од краставица, рендан ѓумбир, лимон и нане измешана во два литри вода и оставена да отстои преку ноќ. Позната е уште како диета за рамен стомак, измислена од Синтија Сас, па оттука го добила и името. Препорачливо е да се пие 4-5 чаши на ден. Саси

Куркума – еден од најздравите зачини на денешницата

Куркумата потекнува од истото семејство род на ѓумбир, и исто како и него овој живописен жолто-портокалов зачин е вообичаен во готвењето во Индија, Југоисточна Азија и Блискиот исток. Со векови се користел како традиционален лек во многу места на истокот за лекување на најразлични проблеми како што се проблеми со

Црвено овошје кое го обожаваме

Доколку треба да се одлучиме која храна која ја добиваме од природата е највкусна, претпоставуваме дека заедничкиот избор ќе биде овошјето. Во најразлични бои и вкусови, освен уживањето кое го имаме додека го конзумираме, овошјето е извор и на многу материи кои позитивно се одразуваат на нашето здравје. Посебно црвеното

Природен мед и негови придобивки

Суровиот мед се користел како народен лек низ историјата и има многу различни здравствени придобивки и медицинска употреба. Честопати се користел и во некои болници како третман за рани. И денес, медот обезбедува низа здравствени придобивки. Суровиот мед, кој доаѓа директно од пчеларската кошница, содржи здрав пчелен полен, пчелен прополис

Интересни идеи за бојадисување на велигденски јајца

Велигден е еден од најомилените празници. Убавото време, богатата трпеза и обичаите ги собираат најблиските во домот. Особен украс се традиционалните велигденски јајца, за кои што сите знаеме дека се бојадисуваат во црвена боја. Сепак, тоа не значи дека не може да се забавувате во кујната и да ги бојадисате

6 најпопуларни видови тестенини во светот

Никогаш не можете да погрешите со тестенините. Од приготвување на вечера за гости до брз оброк за вашите деца, тестенините нудат задоволство поради нивната разновидност и бесконечни комбинации на вкусови. Се проценува дека има околу 350 различни видови тестенини. Во однос на составот најчесто се застапени тестенини направени од тврда

Чоколадо – неколку митови и факти

Дали сте еден од оние кои уживаат во јадењето чоколадо? Чоколадото е нешто кое многу лесно го поврзуваме со уживање, со награда и со вкус од кој многу тешко можеме да се откажеме. Дали понекогаш се чувствувате виновни заради вашата потреба да купите уште едно чоколадо? Пред да одговорите на

10 супернамирници за подолг и поздрав живот

Супернамирниците се храна која во себе има повисока концентрација на биоактивни материи кои се корисни за организмот. Најчесто тие супернамирници имаат високи дози на антиоксиданси, полифеноли, витамини и минерали. Тоа е многу важно, бидејќи со секојдневно користење на супернамирници, се подобрува имунитетот, се спречуваат хронични болести и се подобрува квалитетот

Најкористени зачини во македонската кујна

Нашата кујна е мешавина на најразлични специјалитети со кои се гордееме и на кои најчесто гледаме со носталгија. Многу од овие зачини и начините на нивно користење ги предаваме од генерација на генерација, како дел од нашето колективно кулинарско знаење. Низ целата оваа традиција низ времето, се сретнуваат најразлични зачини

Најпопуларни видови на растително млеко

Растително млеко се консумира со векови во различни култури, но популарноста вртоглаво се зголеми во текот на изминатата деценија. Луѓето избираат растително млеко заради најразлични причини. Некогаш е нутритивната вредност, но и благосостојба на животните или помало негативно влијание врз животната средина. Во поново време многу често се користи поради

Храна богата со витамин Ц која треба редовно да ја конзумирате

Витаминот Ц е витамин кој е растворлив во вода, се наоѓа во многу видови храна, особено во овошјето и зеленчукот. Тој е добро познат по тоа што е моќен антиоксиданс, како и дека има позитивни ефекти врз здравјето на кожата и функцијата на имунитетот. Исто така витаминот Ц е од

Десерти за денот на вљубените

Оваа недела е 14 Февруари, ден кога се празнува денот на вљубените Св. Валентин. Најчесто ова е денот на кој се искажува љубов кон нашите сакани на најразличен начин. Некои денот на вљубените го честитаат со интересен и личен подарок, некои со споделување на прекрасен десерт кој асоцира на љубов

Разлики помеѓу природен и рафиниран шеќер и негови здрави замени

Од сите типови на храна, десертите се најчесто оние кои најлесно не мамат и на кој ретко кој може да им одолее. Некогаш ги јадеме толку многу без да внимаваме на тоа дали ни штетат. Но, ако се храниме добро и балансирано, ќе можеме да си дозволиме по некој сочен

Цимет  – 6 важни здравствени придобивки

Циметот најчесто се користи како ароматичен зачин или како адитив за збогатување на вкусот во разни видови на кујни. Покрај тоа, се употребува во повеќе вкусови – десерти, пикантни јадења, па се до пијалаци и традиционални јадења. Аромата и вкусот на цимет ја содржат главната состојка која не само што

10 причини за повеќе да уживате во чаша црвено вино

Виното се смета дека е еден од најстарите пијалаци што постојат. Неговото постоење е проследено со многу факти кои укажуваат зошто е добро да го конзумирате. Секој од нас слушнал дека една чаша црвено вино на ден е добра за вашиот организам. Познавачите на виното и ефектите кои тоа ги

10 причини зошто да пазарите онлајн

Последниве неколку години, квалитетните услуги на маркетите им овозможија на потрошувачите да ги искористат придобивките и од е-продавниците. А со се поголемата достапност на паметни уреди, луѓето се почесто се определуваат за онлајн пазарење. Пазарењето никогаш не било полесно – дознајте зошто да го направите тоа онлајн: 1. Секогаш во

Костени – највкусните плодови на есента

Костените ја одбележуваат есента зошто се јавуваат во период од Октомври до Декември. Кај нас костени најчесто се јадат како ужина – варени или печени, додека пак во модерната кујна се дел од повеќе оброци и специјалитети. Вкусни се во главни јадења и десерти, но почесто се користат во десерти.

Вкусни салати и закуски за новогодишнaта трпеза

Новогодишниот период е најубавиот период од годината кога можете да се видите со најблиските и да уживате во добра храна. Салатите се добар избор за новогодишната трпеза затоа што може да се комбинираат со различни видови на закуски. А покрај тоа, трпезата ќе добие побогат изглед. 1. Пилешки стапчиња Пилешките

Најдобра храна што може да се конзумира на празен стомак

Нема ништо попријатно од вкусен оброк на празен стомак. За ова не ви треба многу, потребни ви се клучните состојки и малку креативност. Исто така, целта на ваквите оброци е да го подобрат варењето и да ја зголемат апсорпцијата на клучните хранливи материи што се потребни на организмот. Потребните намирници

Краток водич за растителни масла за готвење

Кога готвиме подолго време, градиме сопствена рутина и начин на готвење. Тоа ги вклучува и состојките што ги употребуваме при готвење и затоа треба да избереме соодветно. Постојат разни видови на масла за готвење со различна намена и употреба. Има масла што додаваат вкус на храната, додека пак други се

Видови на здрав леб за балансирана диетa

Кога купуваме во маркет, има разни видови на леб и многу често се колебаме неколку секунди пред рафтовите при изборот на леб – дали е вкусен, здрав, тазе, со подолг рок на траење итн. Имено, и треба да внимаваме во изборот затоа што не секој леб е добар за дигестијата,

Фитнес исхрана – 5 клучни совети

Кога ќе се спомне здрава исхрана во денешното модерно време каде постојат повеќе изготвени планови од лекари, нутриционисти и фитнес тренери, сигурно сте забележале дека доста често се спомнува внес на протеини и пиење големо количество на вода. Но, според плановите изготвени од експертите, ваквата исхрана вклучува внимание и напор

Тиква – 7 здравствени придобивки од кралицата на есента

Кога луѓето ќе слушнат за тиква во денешното модерно време, веднаш помислуваат на тоа дека се користи само за традиционална декорација на Ноќта на вештерките. Сепак, месото од растение од тиква обезбедува низа здравствени придобивки надвор од популарните свечености. Тиквата е вкусна, разноврсна и може да се додаде во вашата

Домашни рецепти за највкусна зимница

Почетокот на есента ја означува сезоната на зимниците. Пред подготовка секогаш се прави план каков вид на зимница ќе се готви и кои се потребните состојки. Иако можеби сте навикнати на традиционален вкус на зимница или пак на оној што рутински го приготвувате секоја година, убаво е да направите испробате

5 рецепти за интегрални колачи кои децата ги обожаваат

Интегрални колачи се подготвуваат брзо и лесно, а со комбинација на вистинските состојки, може да бидат навистина вкусни. Крцкави се и децата ги обожаваат. Покрај тоа, може да ги направите во разни форми во кои децата ќе уживаат, а може и ќе помогнат во нивната подготовка што може да биде

Храна за совршен вид

Избалансираната диета ја подобрува целокупната функција на организмот, вклучувајќи ја и функцијата на видот. Добрата страна на здравата храна е што може да ви помогне за поздрав организам со тоа што подобрува одредени функции на организмот и истите ги одржува. За да постигнете позитивен резултат, потребно е соодветната храна за

Егзотични рецепти за топло чоколадо кои мора да ги пробате!

Тие што сакаат да експериментираат во кујната и да пробуваат различни вкусови , нови рецепти за топло чоколадо може да бидат вистински предизвик за вас. Иако, топлото чоколадо многумина го пијат во зимските денови, егзотичните начини на подготовка на топло чоколадо немаат актуелна сезона, со комбинација на соодветните состојки може

7 правила за комбинирање на храна и вино

Кога сервираме храна, најчесто пијалокот го бираме според вкусот на храната. Виното како додаток е често употребуван од страна на познатите готвачи и во рестораните. Тоа е така затоа што постојат повеќе видови на вино и може да се употребат со секаков вид на храна. Во просек, овој пијалок содржи

Едноставни трикови за подготовка на совршено кафе

Живеејќи во модерното време, кафето станува пијалок кој е неопходен за функционирање во текот на неделата затоа што нуди повеќе придобивки. Понекогаш се случува да одложиме посета на омиленото кафуле и сакаме да го испиеме кафето дома. Во работни денови треба да биде доволно јако за да ве разбуди, а

8 идеални намирници за жешките летни денови

Лесно сварлива храна богата со витамини и минерали се идеалните намирници во лето. Конзумирање на лесна храна, а избегнување на онаа тешко сварливата како месо, скара и слично е совет на секој нутриционист и лекар. Иако, самиот организам ќе ви покаже што му е потребно кога е топло, добро е

5 најдобри семиња за подготовка на смути

Кога ќе се спомне смути, сигурно веднаш помислувате на пијалок направен од овошје или зеленчук. Но, смути може да направите и со други намирници кои се сметаат за дел од здравата исхрана и покрај свежите намирници. На пример, како што може да се направи смути со јаткасти плодови, може да

Храна која најдобро оди со вино

Виното е секогаш добар избор со храна. Всушност, на добро зготвена порција проследена со лежерен ручек му прилега вино. Според професионалните готвачи, одреден вид на храна прилега со одреден тип на вино. Но, секако, вашиот избор доаѓа на прво место. Маркетите на Рептил располагаат со повеќе видови на вино, како

4 Идеи како да подготвите идеален прелив за салати

Салатите може да ги конзумирате во секое годишно време, како додаток во менито или пак како главен оброк. Но, почесто се конзумираат во текот на летниот период затоа што се лесни и освежителни за јадење. Што е најважно од се, тие се здрави и полни со нутриенти, а се многу

5 смути рецепти за полесна бременост

Доколку размислувате за бременост во скоро време, или веќе спаѓате во нив- потребно е да знаете каков начин на исхрана е добар за вас, а уште поважно е да го практикувате тоа во секојдневието. Здравата исхрана е важна во текот на бременоста поради здравјето на бебето и вашето здравје. Всушност

Како да ги исфрлите отровите од организмот?

Доколку конзумирате еден вид на храна како на пример јаглехидрати или брза храна почесто, може да имате последици од таквиот начин на исхрана. Имено, на самиот организам му е потребна балансирана храна за да може правилно да ги врши сите свои функции. Храната треба да биде разновидна во смисла да

Авокадо – 7 причини зошто е неверојатно добро за вашето здравје

Авокадото припаѓа на фамилијата на тропски растенија кое за наша среќа може да го најдеме и во нашите маркети. Авокадото има густ и кремаст вкус и се смета за едно од најздравите видови на овошје. Доручек, десерт или пијалак за летниот период, авокадо е секогаш добар избор за додаток во

5 брзи и едноставни сосови за тестенини

Понекогаш, тајната на совршено приготвен сос се крие во клучните состојки или постоечки трик во подготовката. Брзите и лесни сосови се одличен додаток во тестенините затоа што го збогатуваат нивниот вкус. На страната на Рептил, можете да откриете нови вкусови за кои можеби не сте ни знаеле. Во прилог, може

Лесни рецепти за вкусни домашни кифлички

Добрата страна на готвењето во вашата кујна е што можете да направите рецепти по ваша желба. Имате целосна слобода да додавате состојки и да пробате нов начин на подготовка на домашни кифлички. Пред секоја подготовка е потребна и мала инспирација, за што може да ви послужи прилогот со рецепти на

7 Намирници за поубава и поздрава кожа

Правилната исхрана е важна за вашето здравје. Ако често конзумирате нездрава храна, може негативно да влијае врз вашиот организам, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Искуството на дерматолозите и нутриционистите, кажува дека балансираната исхрана е важна за поубава и поздрава кожа. Според тоа, издвоивме неколку намирници кои може да ги

Најдобри идеи за оброци после тренинг!

Доколку водите здрав живот и вежбате за да бидете фит, потребна ви е здрава исхрана за да постигнете резултати. Ако внесувате здрава храна пред тренинг за енергија, исто важно е да јадете здрави оброци после тренинг. За оваа цел, ви подготвивме неколку идеи инспирирани од маркетите на Рептил. 1. Банана

7 начини како да подготвите вкусни тестенини

Тестенините се едни од најлесните јадења, и не само заради тоа што се приготвуваат брзо и едноставно, туку и поради тоа што многу лесно може да се експериментира со нив. Достапни се во различни форми, а во нив секогаш имате слобода да додавате разновидни состојки и  да постигнете нови и

Брокула – 8 интересни факти кои не ги знаеме!

Брокулата припаѓа на цветните растенија и се смета за еден од најпознатите видови на зеленчук. Тоа се должи на количеството на хранливи материи и на несекојдневниот вкус што го содржи, и според тоа, многу често се наоѓа на листата на препорачани намирници од светски познатите готвачи и нутриционисти. Брокулата може

Овошје и зеленчук – Дали ја знаете разликата?

Овошјето и зеленчукот се доста важен дел од исхраната на секој човек. Нутриционистите, лекарите и научниците ги препорачуваат како задолжителен додаток во вашето секојдневно мени. Тие се природен извор на витамини, минерали и други хранливи вредности и затоа треба да конзумирате онолку колку што е потребно. Покрај тоа што се

Најдобра храна против настинка, стрес и замор!

Знаете дека зимата е период на настинка или грип, и со оглед на тоа треба да се конзумира повеќе храна богата со витамини, минерали и останати хранливи вредности. Доколку се храните здраво, ќе успеете да го зајакнете вашиот имунитет и да станете отпорни на ваквите заболувања во текот на овој

Спанаќ – зошто е корисен за телото?

Спанаќот има Персиско потекло, но станува познат како домашен лек во 12-от век. За подобро здравје – конзумирајте спанаќ, за добар вид – конзумирајте спанаќ, доколку сакате да имате здрава кожа, коса и насмевка – повторно конзумирајте спанаќ, препорачуваат нутриционистите. Спанаќот е природен извор на витамини, минерали и растителни влакна.

5 вкусни макала за чипс

Макала за чипс се одлична идеја за предјадење, за лежерен ручек или вечера. Лесно се подготвуваат а се доволно софистицирани и вкусни за да ги послужите гостите. Покрај тоа, може да изгледаат убаво и декоративно на една трпеза. Ова се нашите 5 предлози за макала за чипс: 1. Макало со

Јогурт – идеална намирница за борба против бактериите

Уште одамна е познато дека човекот треба да се храни балансирано и да конзумира здрава исхрана. За да се постигне тоа, треба да се внесува храна која е богата со растителни влакна, витамини и минерали, пробиотици, протеини итн. Во денешно време, можете да си дозволите ваква храна затоа што ја

7 лесни начини за подготовка на вкусна риба

Морските плодови се сметаат за едни од најздравите видови на месо, каде што спаѓа и рибата. Имено, во зависност од видот, рибата содржи хранливи материи како омега 3 и омега 6 масни киселини, како и минерали кои се потребни на организмот и го одржуваат во здрава состојба. Морска или слатководна,

Печурки –  Сè што треба да знаете

Печурките се вкусен додаток во секое јадење. Всушност, тие се наоѓаат меѓу првите состојки кои ни паѓаат на памет кога времето ќе стане ладно. Но, за да се вкусат треба да поминете низ неколку етапи во готвењето и да добиете неодолив вкус кој ќе го збогати вашето мени. Еве што

Кое овошје е совршено во текот на бременоста?

Одржувањето на здрав начин на исхрана во текот на бременоста е многу важно. Во овој период, на вашето тело му се потребни хранливи материи, витамини и минерали. Исхраната која е богата со нутриенти игра суштинска улога во целокупното здравје на една личност, помагајќи му на телото правилно да функционира, а

Како да направите брза детоксикација на организмот по празниците

Правилната и урамнотежена детоксикација го  ослободува вашиот организам од штетните бактерии и токсини. Со тоа всушност, го регенерирате организмот, ја подобрувате неговата работа, го зајакнувате и му ја враќате потребната рамнотежа. Кога е потребна детоксикација? Кога јадете тешка и мрсна храна, во вашиот организам се насобираат токсини поради преработеноста на

Новогодишни пијалаци кои се лесни и забавни за подготвување

Доколку сакате да ја дочекате Новата година во вашиот топол дом, ќе ви требаат неколку идеи со новогодишни пијалаци за да ги изненадите вашите блиски. Оваа година, ви подготвивме неколку интересни пијалаци кои се лесни и забавни за подготвување. 1. Розево мохито Мохитото е доста освежителен пијалак на кој луѓето

8 новогодишни и божиќни рецепти за совршена празнична трпеза

Новогодишните и божиќните рецепти се едни од нашите омилени затоа што тогаш се готви највкусното мени. Од додатоци, главно јадење, па се до десертите, празничната трпеза е вистинско уживање. Оваа година ви подготвивме божиќни рецепти кои ќе им се допаднат на сите членови во семејството. Секогаш можете да изберете од

Степен на подготовка на месо

Месото се готви во зависност од дебелината и типот на месо. Трикот во подготовката на месо се крие во времето на готвење, температурата, и секако маринирањето. Степенот на подготовка на месо зависи од тоа какво месо сакате, некои го јадат помалку печено, а други повеќе. Кујната на Рептил, нуди голем

Со оваа храна ќе заборавите на постојаниот замор

На организмот му е потребна разновидна храна за да може правилно да функционира. Всушност потребни му се голем број хранливи материи за да може да ја добие потребната енергија, обновување на ткивото, раст и развој на организмот, избегнување на постојаниот замор итн. Според ова, потребни се јаглехидрати и шеќери, за

7 важни здравствени придобивки од говедско месо

Многумина го избегнуваат месото во изминативе години сметајќи дека е штетно, но научниците сеуште сметаат дека месото е одличен извор на протеини, минерали и витамини. Покрај тоа, содржи и добри масти кои се потребни на организмот, како и енергетска вредност. Сепак, и покрај придобивките од говедско месо, нутриционистите препорачуваат исхрана

Јаткасти плодови – супернамирници за подолг и поздрав живот

За јаткастите плодови е познато дека се нутритивни и дека имаат позитивни влијанија врз човечкиот организам. Истите се богати со витамини и минерали, чија комбинација ги прави одлични во оброк или ужина. Можете да ги најдете во маркет или семкарница. Крцкави се и вкусни, а доволен е еден грст јаткасти

7 неочекувани здравствени придобивки од кафето

Кафето е утрински ритуал за многумина од нас. Но, лекарите и нутриционистите велат дека е повеќе од пијалак за енергија и почеток на денот. Според последните истражувања, постојат неочекувани здравствени придобивки од кафето, кои ќе ве поттикнат редовно да го конзумирате. 1. Превенира Алцхајмерова болест Кафето е познато по тоа

5 протеински оброци одлични за деца и возрасни

Храната е доста важна за обновување на ткивата. Исто така, ви ја дава потребната енергија за извршување на многубројните функции на организмот. Имено, протеините и протеинските оброци се потребни на децата за здрава и урамнотежена исхрана. Протеините содржат аминокиселини кои претставуваат основни елементи на човечкото тело. Тие се дел од

Слатководна или морска риба – што треба да знаете!

Без разлика дали станува збор за слатководна или морска риба, сите риби претставуваат голем извор на протеини и добри масти. Тие содржат незаситени омега 3 масни киселини, витамини Б3, Б6, Б12, рибофлавин и фолна киселина. Исто така, богати се и со јод, селен, калиум и железо, минерали потребни на организмот.

5 намирници за подобро учење, помнење и концентрација

Многу од луѓето не придаваат значење на начинот на исхрана, и воопшто на намирници за подобро учење. Но, сте приметиле ли некогаш дека се чувствувате различно според одреден вид на храна? На пример, ако јадете хамбургер повеќе од 2 пати неделно, чувствувате замор или анксиозност, што според психолозите, доведува до

Кокосово масло – здравствени придобивки и невообичаена примена

Кокосовото масло има повеќе намени, некои од нив датираат од дамнешно време, а други пак се изум на модерното време. Овој повеќенаменски производ може да се користи како лек за да го подобрите вашето здравје, како продукт за убавина, како намирница за готвење, дури и како средство за чистење и

7 Производи Богати Со Магнезиум

Магнезиумот е еден од минералите кои му се потребни на организмот за да може правилно да функционира. Многумина го конзумираат во вид на прашок или пилула, но лекарите и нутриционистите го препорачуваат на природен начин, во вид на храна. Зошто е потребен магнезиумот на организмот? Според диететичарите, магнезиумот помага при

Како до брз метаболизам на природен начин?

Здравјето и убавината доаѓаат од внатре. Кога зборуваме за брз метаболизам, најчесто  помислуваме на согорувањето калории, а притоа го изоставуваме здравјето. Како резултат на тоа, ви треба промена во начинот на исхрана и начинот на живот, во целост. Зошто е важно да имате брз метаболизам? Метаболизмот е сложен процес, кој

Ѓумбир – 7 изненадувачки придобивки за вашето здравје!

Ѓумбирот е ботаничко растение со повеќенаменска употреба. Светските кујни го користат како зачин поради специфичната арома и пикантниот вкус, а домаќинките го заменуваат со лекови поради хранливите вредности. Нутритивни вредности на ѓумбирот Во 100 грама ѓумбир има околу 80 калории, во кои 1,82 грама протеин, 0,75 грама масти, 18 грама

5 причини зошто секое утро да пиете топла вода со лимон

Топла вода со лимон е природен енергетски пијалак, идеален за секое утро. Комбинацијата од витамини и минерали не само што ја гаси жедта, туку ви ја враќа изгубената енергија која ви е потребна во текот на денот. Топлите пијалаци не се конзумираат само во зимскиот период, напротив, некои од нив

Која е најдобрата заштита од комарци?

Покрај тоа што иритираат, комарците се познати и како инсекти што пренесуваат инфекции. Најпознати во Европа и соседните земји се треската од Западен Нил, Чикунгунија и Денга. Иако досега нема пријавено случаи од ваквите заболувања, мерки за заштита од комарци треба да се превземат. Како ги привлекувате комарците? Доколку се

Колачи со бисквити – Лесни и брзи рецепти кои не бараат печење

Колачите се одлични десерти за во лето – брзо се подготвуваат и не се тешки за јадење. Убавината на десертите е во тоа што можеме да комбинираме повеќе вкусови. Научете како да подготвите колачи со бисквити за различни пригоди. 1. Чоколаден ролат Чоколадните колачи со бисквити како овој се идеални

5 здрави коктели идеални за во лето!

Во летните денови потребен ви е пијалок чиј вкус инстантно ќе ве освежи и во мислите ќе ве пренесе на некоја тропска дестинација со поглед на море. Звучи примамливо, нели? Уживајте во жешките денови со овие идеи за лесни и освежителни коктели кои се идеални за секоја забава или друга

5 препорачани пијалаци за летниот период

Летото е кратка приказна за среќа. Тоа е периодот кога можеме да уживаме на сонце, во топлите вечери и секако, ладните пијалаци за летниот период. Повеќето пијалaци за летниот период треба да содржат состојки кои освежуваат во топлото време. Доколку се прашувате или двоумите во изборот на најосвежителните пијалаци, ги

Идеи за вечера под 500 калории

Во летниот период, најчесто избираме помалку калорични јадења, некој поради диета и спремање за лето, а некој затоа што масната храна е тешка за организмот во лето. И покрај тоа што нутриционистите и експертите препорачуваат поголема доза на овошје и зеленчук во летниот период, понекогаш сакаме да уживаме во калоричната

Како да изберете соодветна крема за сончање

Сонцето е природен витамин Д за вашата кожа. Сепак, научниците докажале дека потребна е крема за сончање кога е најсилно за да се заштитите од штетните UV зраци и изгореници. За оваа цел, постојат повеќе видови на креми за сончање, но не секогаш луѓето го одбираат соодветниот за нивната кожа.